Здолаємо туберкульоз разом

Що необхідно знати про туберкульоз

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу. За даними ВООЗ, кожні 4 секунди жителі Землі захворюють на туберкульоз, а кожні 10 секунд від цієї недуги помирає одна людина в світі. Щороку туберкульоз забирає життя в 2 млн. людей. Хвороба набуває агресивного характеру, все більше хворих виявляється з запізненням, з деструктивним процесом, що тільки збільшує епідеміологічну небезпеку.

Основним джереломпри туберкульозі є людина. Найбільш небезпечний хворий відкритою формою туберкульозу легень, який за добу з харкотинням може виділити 15 – 20 млн. збудників туберкульозу і заразити за рік 10 – 15 чоловік. Найбільш сприятливі до захворювання діти, які не мають повноцінного імунітету.

Зараження людей може відбутися і від хворих туберкульозом тварин. Найбільшу епідемічну небезпеку становить велика рогата худоба, в основному корови, які можуть заразити людей через некип’ячене молоко, сир, масло, сире м’ясо, а також при безпосередньому догляді за ними.

Збудник туберкульозу стійкий до факторів зовнішнього середовища. В пилюці мікобактерія  зберігається до двох місяців, в молоці 18 днів, в маслі і сирі 200 днів, а в підвальному приміщенні до 6 місяців.

Шлях передачі інфекції при туберкульозі найчастіше аерогенний (90,0%). Інфікування відбувається через дихальні шляхи під час вдихання зараженого пилу або дрібних крапель харкотиння, що виділяються хворим під час розмови, при чханні, кашлі. Цей шлях особливо небезпечний за умов сімейного спілкування людей. В окремих випадках має місце  аліментарний або контактний шлях передачі.

Туберкульоз може тривалий час проходити замасковано, з незначними проявами хвороби: підвищена температура тіла, загальна слабкість, зниження апетиту, пітливість, особливо в ночі. Саме тому, виникає необхідність обстежувати людей практично  здорових. Туберкульозна інфекція вражає майже всі органи і системи організму, але частіше люди хворіють туберкульозом легень. Тому важливе значення має в профілактиці туберкульозу і ранньому його виявленні систематичне (щорічно або 1 раз в два роки) флюорографічне обстеження населення.

Лікування  туберкульозу тривале, комбіноване, поетапне. Важливе значення в боротьбі з туберкульозом має раннє виявлення хвороби. У дітей та підлітків це туберкулінові проби ( проба Манту), у дорослих – флюорографія. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим швидше і успішніше він виліковується. У задавнених випадках хвороба має довготривалий,  тяжкий перебіг і може призвести до стійкої інвалідності чи смерті.

Профілактика туберкульозу –це в першу чергу ізоляція хворих бактеріовиділювачів від здорових людей. Дуже  вразливі  до туберкульозу діти, особливо не щепленні. Надійним засобом профілактики цієї хвороби у дітей є щеплення БЦЖ-вакциною. У імунізованих дітей перебіг недуги  легший і хворіють вони значно рідше.

Бувають випадки, коли при певних обставинах (погане харчування, виснажлива хвороба, нервові перенапруги, хронічні хвороби та шкідливі звички) опір організму до захворювання знижується. Тому необхідно зміцнювати свій організм, підвищувати його стійкість до захворювань, дотримуватись правил особистої гігієни, гігієни праці і відпочинку. Необхідно постійно займатися фізкультурою, раціонально харчуватись, частіше перебувати на свіжому повітрі, більше рухатись, рішуче відмовитись від шкідливих звичок.